Цього року виповнюється століття БУДІВЛЯМ ШКІЛ ЗА ПРОЕКТОМ ОПАНАСА СЛАСТІОНА

Понад півсотні споруд в унікальному стилі українського модерну стали справжньою окрасою Полтавщини. На жаль, не всі вони «дожили» до нашого часу, а ті, що збереглися, поступово руйнуються.

Зберегти цей столітній спадок задля нащадків хочуть активісти на чолі з телеведучою, першим заступником голови Національної ради з питань телебачення та зв’язку Ольгою Герасим’юк. Разом зі своїм однодумцем Максимом Івановим вони формують базу фотографій, які знімають під час експедицій, та адмініструють сторінку проекту у соціальній мережі Facebook. Не так давно до цієї ініціативи долучився народний депутат України Тарас Кутовий, який теж вболіває за долю історичних споруд, що здебільшого розташовані на території його виборчого округу.

Своє дитинство я проводив на Лохвиччині, тому ці земські школи, яких тут чимало, звичні для мене. Чесно кажучи, мене дуже вразив той факт, що більшість з них не мають жодного статусу, яким би ці будівлі були визнані як історичні чи архітектурні пам’ятки. У мене є певні ідеї щодо їх подальшого збереження, в тому числі на законодавчому рівні, але вже сьогодні ми з Ольгою працюємо разом в одній команді. Вдалося виявити кілька раніше не врахованих шкіл на території Чорнухинського району, Чернігівської та Сумської областей, куди після адміністративних реформ відійшла частина Лохвицького повіту

— розповідає про свою участь в проекті Тарас Кутовий.

На жаль, не у всіх селах усвідомлюють унікальність цих споруд: подекуди вони захаращені та руйнуються. Тож у період, коли традиційно проводяться толоки, організатори закликають громади зробити свій невеликий внесок — прибрати прилеглі території навколо цих будівель, особливо тих, які не використовуються.

Крім того, Тарас Кутовий та Ольга Герасим’юк запрошують долучитися до команди проекту усіх, кому небайдужа доля історичної спадщини, і надсилати старі фотографії земських шкіл з родинних архівів на поштову адресу редакції газети «Події та коментарі»: 36003, м.?Полтава, а/с?1674 (редакція поверне власникам надіслані оригінали світлин після їх копіювання) або скан-копії фотографій на електронну пошту: slastionschool@gmail.com

Давайте  зробимо нашу культурну спадщину нашою гордістю!